Anketa
Jak se Vám líbí náše stránka?

Moc pěkná
83%

Docela dobrá
6%

Nic moc
5%

Nelíbí se mi
5%
 Kontakt
Klimpe, s.r.o.
  Ochoz u Brna 341
  664 02   Ochoz u Brna
  tel.: +420 733 121 066
 
  www.pedig-brno.cz
 Doporučte nás
  • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:

Quilling

  • Přidáno: 16.07.2015   |   83 čtení / zobrazení
Quilling - nadpis

Quilling, nebo také papírový filigrán, je výtvarná technika, která se podle záznamů využívala již ve středověku. Řeholníci tak zdobili, starým papírem nové církevní spisy. Technika využívá tenké proužky papíru, které jsou stáčeny do spirálek a ty potom upravovány do různých tvarů. Řeholníci ke stáčení papírků používali brk ( ang. quill ) odtud vznikl název quilling. Dnes už je tato technika samozřejmě dokonale propracovaná a ke quillingu je možné použít spoustu nejrůznějších pomůcek.

Jednotlivé papírové proužky se stáčí na guillingovém peru, spirálky se potom dále tvarují prsty nebo pomocí speciálních pomůcek a výsledné tvary se skládají a lepí na podklad do různých obrázků. Takto můžeme zdobit přáníčka, zrcadla, krabičky a rámečky nebo vytvářet obrázky na papíru.
Další možností je spirálovité tvary slepovat k sobě bez podkladu, tak vznikají závěsné dekorace, dekorace na věnce, ale také například jemné šperky.
Quilling se také využívá k výrobě 3D postaviček a dekorací.

Nejdůležitější ze všeho je papír
Respektive papírové proužky, které si dnes již nemusíme sami stříhat, ale můžeme je koupit již předem připravené. Může se nám to zdát jako rozmar, ale quilling vyžaduje přesnost a práce je nejkrásnější z velmi tenkých proužků. Pokud si zakoupíme proužky již nastříhané, ušetří nám to spoustu práce a cena není tak vysoká, aby nás od nákupu odradila. Navíc si můžeme vybrat jak ze šířky proužků, tak z gramáže, ale hlavně z velkého množství barev a efektů papíru. 
Na trhu jsou proužky o šířce 3 a 4mm, ty jsou vhodné na jemnou práci ( šperky, zdobení přáníček, výrobu složitých obrazů... ) dále o šířce 6 mm a více, vhodné pro tvoření dětí.
Proužky se dají koupit ve výhodných sadách, buď po jednotlivých barvách, v barevných sadách, v sadách tón v tónu, v duhových sadách nebo efektních neonových barvách čí perleťových odstínech.

K práci je potřeba také quillingové pero...na trhu je nepřeberné množství quillingových per a záleží čemu dáme přednost. Podstatou je však úzká jehla s drážkou, na kterou se proužek natáčí. 

K dalším pomůckám patří samozřejmě lepidlo na papír, které nanášíme tenkým štětečkem nebo využijeme lepidlo s úzkým hrdlem.
 
Quilling 1
quilling 2
quilling 3
quilling 
    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    přidat komentář