Keramická samotvrdnoucí hlína
Samotvrdnoucí modelovací hmoty jsou pro domácí tvoření zajímavé pro své snadné použití.Není potřeba žádného vypalování na vysoké teploty ani speciálních barev pro povrchovou úpravu. Při tvoření si vystačíme s vlastníma rukama, popřípadě s jednoduchými domácími potřebami a vytvoříte si originální dílko. Se samotvrdnoucí hmotou jde vyrobit skoro vše co Vás napadne. Je vhodná jak pro děti ( samotvrdnoucí bambusová modelína ) tak pro starší děti a dospělé (samotvrdnoucí keramická hlína).
V tomto článku se, zaměříme na keramickou hlínu, která je vhodnější pro práci starších dětí a dospělých, protože umožňuje umělečtější přístup.
Keramická hlína se prodává ve třech přírodních odstínech, a to teracotta, tmavě šedá a bílá. Bílá hmota je vhodná pro modelování výrobků,které chcemecelé obarvit nebo pomalovat, nanášená barva na ní lépe vynikne a není potřeba více vrsev. Teracotta a tmavě šedá vynikne nejlépe sama o sobě nebo v kombinaci s jednou barvou nanesenou na určité místo. K práci s keramickou hlínou budete potřebovat vodu, různé špachtličky a štětce, hodí se i špendlíky nebo párátka a nůžky.
Nejspíš se trochu ušpiníte, ale budete pracovat s kusem opravdové chladné a tvárné hlíny a budete si připadat jako umělecký sochař. Způsobů jak zpracovat keramickou hlínu je nespočet a na každý výrobek je potřeba využít jiný postup nebo jinou techniku, aby práce byla jednodušší a výsledek byl podle našich představ. Můžeme tvořit nejrůznější nádoby, plastické postavičky a sošky, plošné obrázky - dlaždice, jemné kramické šperky a zvonkohry.
Nádoby z keramické hlíny
Při tvarování nádob z hlíny můžeme použít tři techniky:
1. Talířky a tácky se nejlépe modelují pomocí válečku na nudle, kdy z hlíny vyválíme placku ořízneme na požadovanou velikost a tvar, poté vytlačíme prsty hlínu okolo okraje placky směrem nahoru podle toho jak vysoký okraj chceme. Nebo okraj olemujeme válečkem z hlíny a poté prsty, namočenými ve vodě, vytvarujeme a uhladíme.
Zkuste si podle našeho návodu vyrobit Tácek na šperky ve tvaru listu…
2. Menší mističky se dobře tvarují vytlačováním hlíny ze středu do okrajů. Hlínu si propracujeme, uválíme hlínu do koule a tu postupně ze středu vytlačujeme do požadovaného tvaru. Povrch uhladíme mokrými prsty.
3. Větší misky a nádobky by se nám předchozí technikou bez hrnčířského kruhu dělaly špatně. Nejsnazší způsob jak si vytvořit velkou misku v domácím prostředí je pomocí válečku vyválených z hlíny ( jako děti vyrábějí z modelíny „žížaly“ ), ty potom vytvarovat do velikosti jakou potřebujeme a povrch uhladit nebo nechat zvlněný.
Misku si můžeme takto slepit i z jiných tvarů. Hlínu vyválíme válečkem a nakrájíme na čtverce nebo vykrojíme kolečka tvořítkem, z těch potom poskládáme misku a uhladíme roztřepené okraje.
Podrobný návod jak vytvořit slepovanou misku najdete v našich návodech…
Postavičky, figurky a sošky
Ty se nejlépe tvoří z dobře propracované hlíny, které dáme přibližný tvar a postupným přidáváním a odebíráním hlíny tvoříme konečný propracovaný výrobek, při práci se nám budou hodit různé špachtle, tvořítka, štětce, nůžky, atd.
Zkuste si podle našeho návodu vytvořit Draka, který střeží svůj dračí kámen…
Plošné obrázky – dlaždice
Z hlíny vyválíme silnější placku, ořežeme do tvaru dlaždice, a technikou odebírání hmoty vytváříme plastický obrázek. Hlínu z obrázku seškrabujeme, seřezáváme, vydlabáváme… jako pomůcku můžeme použít nůžky, špejle, příborový nůž, dlátka,… Zajímavý efekt v plastickém obrázku udělají i obtisky různých materiálů, látek, listů apod.
V návodech najdete podrobný popis, jak si vytvořit Hliněnou kachličku s plastickým obrázkem...
Keramické šperky a zvonkohry
V této kategorii je na výběr hodně možností a technik zpracování. Ať už si šperky nebo díly na zvonkohru vykrájíme tvořítky nebo si vyrobíme korálky, které budeme navlékat na různé materiály. Hlínu zkombinujeme s dalšími materiály, budeme ji barvit nebo do ní otiskovat vzory.
V našich návodech naleznete jistě spoustu inspirace…
Pomůcky pro práci s hlínou
Při tvarování hlíny využijeme několik pomůcek. Nejdůležitější pro nás bude miska s vodou, kterou nejlépe uhladíme povrch hlíny nesmíme to však přehánět, abychom si hlínu nevymyli a nerozpustili.
Potom už záleží na výrobku a technice jakou chceme použít. Příborový nůž na odkrajování hlíny, nůžky a různá dlátka na tvarování, materiál na obtisky, brčko na vykrojení dírky k zavěšení výrobku atd.
Vyplatí se nám pracovat na nějaké pevné podložce, abychom hotový výrobek mohli pohodlně přenést na místo kde bude vysychat. Pokud se nám výrobek k podložce přilepí, nejlépe ho uvolníme nití, kterou uchopíme na obou koncích a po povrchu podložky výrobek seřízneme.
Schnutí
Podle výrobce schne hmota zhruba 24 hodin, záleží však na každém výrobku a také na prostředí ve, kterém výrobek schne. Dobře vysušený výrobek zesvětlá, nebude tolik chladný na dotek a bude „zvonit“ když do něj ťukneme nehtem.
Barvení
Barvíme až jsme si skutečně jistí že výrobek dostatečně vyschl. Barvit můžeme jakoukoli barvou vhodnou na keramiku – dočteme se na obalu barvy. K barvení použijeme štětce nebo barvu ve spreji. Sprej je vhodný pro barvení celého výrobku, ušetří nám čas. Různé velikosti štětců nám pomohou vykreslit složitější ornamenty a vzory. Pokud na výrobek nepoužijeme lak, je nutné chránit ho před vlhkem. Výrobek ze samotvrdnoucí hlíny je křehčí a náchylnější k poškrábání než výrobek vypálený. Na druhou stranu bude opravdovým originálem. Nezapomeňte si tedy vlastní umělecké dílo signovat.
1 odpověď