Anketa
Jaký počet dírek preferujete u den pro pletení s pedigem?

Sudý
92%

Lichý
0%

Je mi to jedno
8%
 Kontakt
Klimpe, s.r.o.
  Ochoz u Brna 341
  664 02   Ochoz u Brna
  tel.: +420 733 121 066
 
  www.pedig-brno.cz
 Doporučte nás
 • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
 • Přidáno: 05.06.2015   |   18858 čtení / zobrazení


Keramická samotvrdnoucí hlína 
Keramická hmota šedá
Keramická hmota terakota
Keramická hmota bílá
 

Samotvrdnoucí modelovací hmoty jsou pro domácí tvoření zajímavé pro své snadné použití.Není potřeba žádného vypalování na vysoké teploty ani speciálních barev pro povrchovou úpravu. Při tvoření si vystačíme s vlastníma rukama, popřípadě s jednoduchými domácími potřebami a vytvoříte si originální dílko. Se samotvrdnoucí hmotou jde vyrobit skoro vše co Vás napadne. Je vhodná jak pro děti ( samotvrdnoucí bambusová modelína ) tak pro starší děti a dospělé (samotvrdnoucí keramická hlína).
 

V tomto článku se, zaměříme na keramickou hlínu, která je vhodnější pro práci starších dětí a dospělých, protože umožňuje umělečtější přístup.
 

Keramická hmota rozbalenáKeramická hlína se prodává ve třech přírodních odstínech, a to teracotta, tmavě šedá a bílá. Bílá hmota je vhodná pro modelování výrobků,které chcemecelé obarvit nebo pomalovat, nanášená barva na ní lépe vynikne a není potřeba více vrsev. Teracotta a tmavě šedá vynikne nejlépe sama o sobě nebo v kombinaci s jednou barvou nanesenou na určité místo. K práci s keramickou hlínou budete potřebovat vodu, různé špachtličky a štětce, hodí se i špendlíky nebo párátka a nůžky.
Nejspíš se trochu ušpiníte, ale budete pracovat s kusem opravdové chladné a tvárné hlíny a budete si připadat jako umělecký sochař. Způsobů jak zpracovat keramickou hlínu je nespočet a na každý výrobek je potřeba využít jiný postup nebo jinou techniku, aby práce byla jednodušší a výsledek byl podle našich představ. Můžeme tvořit nejrůznější nádoby, plastické postavičky a sošky, plošné obrázky - dlaždice, jemné kramické šperky a zvonkohry.

Nádoby z keramické hlíny

Při tvarování nádob z hlíny můžeme použít tři techniky:

keramický tácek1. Talířky a tácky se nejlépe modelují pomocí válečku na nudle, kdy z hlíny vyválíme placku ořízneme na požadovanou velikost a tvar, poté vytlačíme prsty hlínu okolo okraje placky směrem nahoru podle toho jak vysoký okraj chceme. Nebo okraj olemujeme válečkem z hlíny a poté prsty, namočenými ve vodě, vytvarujeme a uhladíme.
Zkuste si podle našeho návodu vyrobit Tácek na šperky ve tvaru listu…
 

2. Menší mističky se dobře tvarují vytlačováním hlíny ze středu do okrajů. Hlínu si propracujeme, uválíme hlínu do koule a tu postupně ze středu vytlačujeme do požadovaného tvaru. Povrch uhladíme mokrými prsty.
 

3. Větší misky a nádobky by se nám předchozí technikou bez hrnčířského kruhu dělaly špatně. Nejsnazší způsob jak si vytvořit velkou misku v domácím prostředí je pomocí válečku vyválených z hlíny ( jako děti vyrábějí z modelíny „žížaly“ ), ty potom vytvarovat do velikosti jakou potřebujeme a povrch uhladit nebo nechat zvlněný.

Misku si můžeme takto slepit i z jiných tvarů. Hlínu vyválíme válečkem a nakrájíme na čtverce nebo vykrojíme kolečka tvořítkem, z těch potom poskládáme misku a uhladíme roztřepené okraje.

Podrobný návod jak vytvořit slepovanou misku najdete v našich návodech…

Postavičky, figurky a sošky

keramický drak Ty se nejlépe tvoří z dobře propracované hlíny, které dáme přibližný tvar a postupným přidáváním a odebíráním hlíny tvoříme konečný propracovaný výrobek, při práci se nám budou hodit různé špachtle, tvořítka, štětce, nůžky, atd.

Zkuste si podle našeho návodu vytvořit Draka, který střeží svůj dračí kámen…

Plošné obrázky – dlaždice

Z hlíny vyválíme silnější placku, ořežeme do tvaru dlaždice, a technikou odebírání hmoty vytváříme plastický obrázek. Hlínu z obrázku seškrabujeme, seřezáváme, vydlabáváme… jako pomůcku můžeme použít nůžky, špejle, příborový nůž, dlátka,… Zajímavý efekt v plastickém obrázku udělají i obtisky různých materiálů, látek, listů apod.

V návodech najdete podrobný popis, jak si vytvořit Hliněnou kachličku s plastickým obrázkem...

Keramické šperky a zvonkohry

V této kategorii je na výběr hodně možností a technik zpracování. Ať už si šperky nebo díly na zvonkohru vykrájíme tvořítky nebo si vyrobíme korálky, které budeme navlékat na různé materiály. Hlínu zkombinujeme s dalšími materiály, budeme ji barvit nebo do ní otiskovat vzory.

V našich návodech naleznete jistě spoustu inspirace…

Pomůcky pro práci s hlínou

Při tvarování hlíny využijeme několik pomůcek. Nejdůležitější pro nás bude miska s vodou, kterou nejlépe uhladíme povrch hlíny nesmíme to však přehánět, abychom si hlínu nevymyli a nerozpustili.

Potom už záleží na výrobku a technice jakou chceme použít. Příborový nůž na odkrajování hlíny, nůžky a různá dlátka na tvarování, materiál na obtisky, brčko na vykrojení dírky k zavěšení výrobku atd.

Vyplatí se nám pracovat na nějaké pevné podložce, abychom hotový výrobek mohli pohodlně přenést na místo kde bude vysychat. Pokud se nám výrobek k podložce přilepí, nejlépe ho uvolníme nití, kterou uchopíme na obou koncích a po povrchu podložky výrobek seřízneme.

Schnutí

Podle výrobce schne hmota zhruba 24 hodin, záleží však na každém výrobku a také na prostředí ve, kterém výrobek schne. Dobře vysušený výrobek zesvětlá, nebude tolik chladný na dotek a bude „zvonit“ když do něj ťukneme nehtem.

Barvení

Barvíme až jsme si skutečně jistí že výrobek dostatečně vyschl. Barvit můžeme jakoukoli barvou vhodnou na keramiku – dočteme se na obalu barvy. K barvení použijeme štětce nebo barvu ve spreji. Sprej je vhodný pro barvení celého výrobku, ušetří nám čas. Různé velikosti štětců nám pomohou vykreslit složitější ornamenty a vzory. Pokud na výrobek nepoužijeme lak, je nutné chránit ho před vlhkem. Výrobek ze samotvrdnoucí hlíny je křehčí a náchylnější k poškrábání než výrobek vypálený. Na druhou stranu bude opravdovým originálem. Nezapomeňte si tedy vlastní umělecké dílo signovat.


 


 • Sa
  Přidáno 21. prosinec, 09:18 z 37.188.235.***
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné vyrobit ze samoschnoucí hmoty popelník? Vydrží každodenní používání i nepálená hlína?

 • LD
  Lenka DoležalováReagovat
  Přidáno 15. červen, 19:30 z 89.111.119.***
  Dobrý den. Chci se zeptat co dělám špatně. Při schnutí výrobků mi figurky popraskaly. Jednu jsem dělala, že jsem si hmotu přimíchávala rukama namočeným ve vodě. Schnou v pokojové teplotě. Druhou jen tak na sucho.V prvním případě do 24 hodin popraskaly opravdu hodně. V druhém je figurka po 24 hodinách stále vlhká, ale začala praskat taky. Netuším proč? Prosím poraďte. Děkuji Doležalová

 • 1 odpověď

 • Zd
  ZdendaReagovat
  Přidáno 22. říjen, 19:38 z 188.92.13.***
  Dobrý den, lze použít samotvrdnoucí hlínu do akvária? děkuji

 • La
  Přidáno 02. listopad, 13:41 z 160.44.225.***
  Dobrý den, také se mi stává, že mi výrobek při schnutí praská. Suším spíše v chladnější místnosti a prvních pár dnů nechávám předmět pod igelitem, ale i potom, když je odkryji, tak se stane, že popraskají. Děkuji Lada.

 • Ma
  MartinReagovat
  Přidáno 09. červen, 15:38 z 78.45.6.***
  Jak změkčit KERA plast? Mělo by fungovat při hnětení přidávání vody? Poraďte. Děkuji.

Přidat komentář