Keramická hlína - Drak z keramické samotvrdnoucí hlíny
Budete potřebovat:
- 1 balení keramické samotvrdnoucí hmoty ( tmavě šedá )
- velký kámen ( na draka spotřebujeme celé 500g balení hlíny, podle toho vybereme kámen )
- misku s vodou
- špendlík, nůžky na nehty, podložku
Nejprve si připravíme očištěný kámen ( stačí vzít kartáček na ruce a očistit z hrubých nečistot ) na podložku. Hlínu si celou zpracujeme v rukách jako těsto. Když už se s hlínou lépe pracuje, je měkká a teplá tak si z ní odebereme cca 150g, které dáme stranou a ze zbytku vytvarujeme tvar draka v hrubých rysech. Hlínu vyválíme do válečku a jen ji vytvarujeme do tří částí - část ocasu, těla a hlavy. Umístíme na kámen a pustíme se do jemnější práce. Z odložené hlíny vytvarujeme válečky jako nohy a pečlivě je vpracujeme do tělíčka draka. Celý povrch si trochu uhladíme. Ocasní část protáhneme do špičky a trochu stočíme. Vytvarujeme opatrně krk, opatrně abychom ho neudělali moc úzký a nepadala nám hlavička. Nožem nakrojíme nožičky do jedné třetiny a tím ná vzniknou drápky. Dotvarujeme je, aby byly tenké a špičaté, celé nožičky uhladíme.
Nožem nařízneme tlamičku, otevřeme jí a palcem promáčkneme horní patro a spodní část tlamičky také trochu promáčkneme, abychom udělali místo pro jazyk. Směrem od krku ke špičce ocásku vytvarujeme na hřbetu úzký pruh, který nastříháme nůžkami na nehty. Můžeme si už pomalu vytvářet šupiny, směrem od krku k tlapkám a ocásku tak, že nůžkami nastřihujeme hlínu. Špendlíkem vyryjeme rýhu z koutku tlamičky, abychom opticky zvětšily tlamičku.Z kousku hlíny vytvarujeme jazyk. Nejprve uděláme kuličku ,kterou potom zploštíme a na jednom konci trochu zešpičatíme, špendlíkem uděláme rýhu do poloviny jazyka a vložíme do tlamičky. Celou hlavičku si uhladíme a dotvarujeme lícní kosti, zašpičatíme horní ret...
Z hlíny si vytvarujeme čtyři špičaté , mírně zahnuté zuby, spodní o trochu menší. A špendlíčkem je přimáčkneme opatrně do tlamičky. Špendlíkem vytvarujeme nozdry a oči. Hlína nám pomalu zasychá a tak se nám tyto detaily snadno vyškrabují pomocí špendlíku. Pokračujeme s nastřihováním šupinek.
Vytvarujeme si rohy a připevníme na hlavu. Nachvilku se vrátíme k detailům a pomocí špendlíčku sem tam vyryjeme vrásky a záhyby např. kolem očí, rtů... Zuby v místě, kde se dotýkají dásně, trochu oškrabeme, aby vypadaly jako když z dásně rostou. Pokud nám zbyla nějaká hlína můžeme drakovy vymodelovat křídla, která přimáčkneme na hřbet, druhý konec opřeme o zadní nohy a dohladíme. Drápky zahladíme špendlíkem podobně jako zuby, aby vypadaly realisticky, jakože vyrůstají z prstů. Dostříháme všechny šupiny. Uhladíme křídla, vytvarujeme je tak, aby se od hřbetu ztenčovala. V ohybu můžeme křídla vymodelovat do ostré hrany a špendlíčkem vyškrabat rýhy a jizvy... Doděláme všechny detaily k naší spokojenosti...( drápky, oči, záhyby křídel, jizvy a vrásky )
Pokud jsme spokojení, necháme draka uschnout při pokojové teplotě na bezpečném místě. Suchý drak bude světlejší a křehký, po uschnutí není s kamenem spojen (nalepen), ale sedí na něm volně - dejte tedy pozor ať vám při přenášení neupadne nebo si neodlomí tlapku. Můžete ho přilepit nějakým speciálním lepidlem na kámen nebo tavnou pistolí. Sošku můžeme po zaschnutí namalovat akrylovými barvami. Pokud chceme dát draka ven musíme jej nalakovat... nejlépe lakem ve spreji. Drak je velmi křehký (jako keramika)a má spoustu malých drobných částí a proto je vhodnější spíše jako dekorace uvnitř domu nebo alespoň pod stříškou na terase.
Náš drak si hlídá svůj dračí kámen v poličce knihovny u fantasy románů, kde se cítí jako doma:)